11 érv, hogy miért ne hasonlítsd össze magadat másokkal - Válj Parádés Sportolóvá

11 érv, hogy miért ne hasonlítsd össze magadat másokkal

Sokszor tapasztaljuk a teremben, hogy máshoz viszonyítjátok a jelenlegi tudásotokat, és rosszul esik nektek, ha egy sporttársatok jobb eredményt ér el, vagy, hogy nem ott tartotok a fejlődésben, mint ő.

A következő cikkben megpróbáljuk nektek 11 érven keresztül bemutatni, hogy mennyi dolgon múlik ( a teljesség igénye nélkül) a fejlődés, és miért van az, hogy ha még véletlen egyszerre kezdtétek el az edzéseket, akkor sem együtt fogtok fejlődni. 🙂

Genetika

Kezdjük a legegyértelműbbel a genetikával. Nem akarunk túlontúl szakmaiba átmenni, azért hogy könnyedén olvasható legyen az anyag, de a lényeg az, hogy alapvetően már születésnél kiderül, hogy milyen genetikával leszel megáldva. Szemed színe, hajszín, várható testalkat, örökölt betegségek stb. Van, amin esélyed nincsen változtatni, akármennyire is szeretnél.

“Én például sosem leszek 180 centi, de valószínűleg, ha nem hízok el, akkor 100 kg sem.. 🙂 (Norbi megjegyzése) “

A fentiekből kiindulva, lehet, hogy minimális edzéssel is, már sokkal több izmot tudsz magadra pakolni, mint más 5 év alatt. Az is lehet, hogy ha nem figyelsz a táplálkozásodra, akkor 3 hét alatt hízol 5 kg-ot, míg máson semmi nem fog látszani. 🙂

Családi körülmények – neveltetés

Nagyon sok múlik azon is, hogy a születésed után, milyen családba kerülsz. Milyen neveltetést kapsz. Kezdve attól, hogy látod-e a szüleiden gyerekkorodban, hogy rendszeresen sportolnak.

Mit gondolnak a sportról, az egészséges életmódról, a táplálkozásról. Ha olyan családban nősz fel, ahol egy sportol családban élnek, akkor nagyon jó esélyed van arra, hogy te is eszerint élj. Még ha pár évet kihagysz a mozgásból az életkörülményeid miatt (mindenkinek lehetnek olyan tényezők az életében, ami éppen akkor fontosabb, mint ami korábban volt – pl. új munkahely), akkor is könnyebben visszatérsz a neveltetésed alapjaihoz, és ez baromi nagy előny.

Szemben azzal, aki úgy nőtt fel, hogy a családjában senki nem sportolt, nem táplálkozott ésszerű keretek között és mindenki el volt hízva, majd 30 év után jön rá az illető, hogy ő megszakítja ezt a sort, és új mederbe tereli az életét.

Ez a két ember teljesen másképpen fog fejlődni.

Sporttal kapcsolatos előélet

Az előző pontot továbbgondolva, az is egy nagy különbség lehet két ember között, hogy az elmúlt 5-10-20-30 évben milyen sporttal kapcsolatos előélete volt? Szeretett-e mozogni, vagy gyűlölte azt? Csak rossz és negatív élményben volt része, vagy fel tud sorolni egy csomó szép történetet, ami a sporttal volt kapcsolatos.

Sportolt-e valamit versenyszerűen vagy hobbiból, de azt teljes elánnal, szeretetből? Vagy esetleg már a tesiórát is utálta, és minden mozgásformát nagy ívben elkerült?

Brutálisan fontos az, hogy milyen előképzettsége van a személynek, aki elkezdi a sportolást, mert ettől függ, hogy milyen gyorsan tudja megtanulni az egyes technikákat, a kéz és láb koordinációjával mennyit kell foglalkozni. Vannak-e olyan bevésődött mozgásai, amelyekre lehet alapozni (tehát pl szépen futott korábban, mert futóedzésekre járt gyerekkorában). Vagy foglalkozott-e korábban vele edző, aki lefektette az alapokat.

Ha a technikával kevesebbet kell foglalkozni, gyorsabban tud új gyakorlatokat is tanulni és gyorsabban javulnak az egyes képességei. Akivel hónapokig még technikázunk, nyilván nem fog tudni olyan sebesen fejlődni.

Táplálkozással kapcsolatos előélet

Hasonló a sporttal kapcsolatoshoz, tehát itt is minden azon múlik, hogy egyrészt mit hoztunk otthonról, mit láttunk a környezetünktől. Aztán ezután, mikor már saját talpunkra álltunk, hogyan foglalkoztunk mi ezzel a témával.

Nagyon fontos az is, hogy az elmúlt években hány kg zsír rakódott ránk. Mennyire foglalkoztunk a megfelelő zöldségbevitelre, vízfogyasztásra, fehérjebevitelre, alkoholfogyasztásra. Mennyire csaptuk szét magunkat a bulikban, és mennyire laktuk le a testünket.

Egyértelmű, hogy minél tovább voltunk benne egy rossz táplálkozási sémában, annál nehezebb lesz felülkerekedni rajta, és átvariálni az egészet.

2 személy összehasonlításánál ez is nagyon fontos. Lehet, hogy valaki 3 év alatt hízott el, de még könnyebben tud rajta változtatni, mint az, aki gyerekkorában is már az elhízottak táborát erősítette. Ennek tudatában kár foglalkozni azzal, hogy A személy miért fogyott többet, mint B személy.

Nem tudhatod, hogy milyen táplálkozással kapcsolatos előélete van a másik személynek.

Korábbi sérülések

Még mindig egy kicsit a múltban vájkálva gyorsan rájöhetünk, hogy ez is egy olyan fontos terület két személy összehasonlításánál, ami alapvetően meg tudja különböztetni két személy fejlődési útvonalát.

Sok függ attól, hogy milyen korábbi sérülései, betegségei vannak az adott személynek. Ettől függően kell összeállítani számára az edzésprogramot, a táplálkozási programot, a pihenési körülményeket (pl van, akinek a brutál magas vérnyomása miatt teljesen más pihenő idővel kell dolgoznia, mint annak a személynek, akinek semmi problémája nincsen)

Ebből is látszik, hogy annyira összetett dolog az, hogy kit, mi alapján és hogyan kell terhelnünk, hogy teljesen felesleges összehasonlítani két személy fejlődését. 🙂

Életkörülmények – környezeti tényezők, kapcsolati háló

Sok múlik azon is, hogy jelenleg milyen baráti köröd van, vagy a családod jelen pillanatban hogyan áll hozzá a sporthoz, vagy az életmódváltáshoz. Ha körülötted sokan nem támogatnak ebben, és csak a zrikát hallod folyamatosan, akkor sokkal nehezebb lesz neked is egyről a kettőre jutni ezen a rögös úton. Ha a családod sem támogat benne, és probléma, hogy eljársz edzeni, vagy nem a szokásos táplálkozási sémát követed, akkor megint csak elég nehéz lesz folytatnod ezt az utat.

Szemben azzal a személlyel, akit a családja támogat a sporttal kapcsolatos céljaiban, segítenek neki, hogy eltudjon járni edzeni. Esetleg ők is eljárnak vele edzeni, amely szintén egy könnyebbség, mert nem egyedül kell végigszenvedni az első nehézségeket. A barátai folyamatosan érdeklődnek, hogy hogy áll az edzésekkel, hasznos tanácsokkal látják el, és örülnek annak, hogy egy új életmódot folytat.

Ez is simán lehet egy olyan tényező, ami befolyással van arra, hogy A személy miért fejlődik jobban, mint B személy.

Ezt szintén nem látjátok az edzőtermen belül, ez mindenkinek a saját életéhez kötődő sztori, amelyre lehet nem is fog fény derülni.

Életkörülmények – munkahely

A következő fontos terület a munkahelyekkel kapcsolatos. Óriási különbség van aközött, hogy ki-mivel foglalkozik.

  1. Mennyi időt tölt munkával egy nap?
  2. Álló munkahelye van vagy sofőr, aki egész nap az autóban ül?
  3. 1 műszakban dolgozik, 2-ben, esetleg 3-ban?
  4. Vállalkozó, akinek folyamatosan jár az agya valamin?
  5. Milyen messze van a munkahelye?
  6. Mennyire stresszes munka, az, amit végez?
  7. Milyenek a kollégái? (velük sokkal többször találkozol, mint a barátaiddal vagy a családoddal)
  8. Mennyi veszélyt tartogat a munkája (minél veszélyesebb, annál inkább lemerít)
  9. Mennyire szereti azt, amit csinál?

Nyilván ennél még lehetne hosszabb listát is írni, de azért ebből is látjátok, hogy mennyire különböző lehet az egyénre kifejtett terhelés egy átlagos napon. Ez a fajta terhelés is igen erősen befolyásolja azt, hogy esetleg edzésen mire leszel képes. Mennyire vagy fáradt, mennyire van kedved edzeni egy húzós nap után, vagy éppen mi az, ami foglalkoztat egész nap.

Kiinduló helyzet

Két személy összehasonlításakor jó tudni már az elején, hogy honnan indulunk. Ez gyakorlatilag a fentiek összegzéseképpen is felírható, de mégis beraktuk ide egy pontba, mert gyakran látunk olyat is a teremben, hogy egy 87 kg-os hölgy saját fejlődését hasonlítja össze egy 57 kg-os hölgyével. Egyértelmű, hogy a 87 kg-os hölgy többet képes fogyni, mint az 57 kg-os hölgy, szóval teljes mértékben kár ezen agyalni, hogy miért fogyott A többet, mint B, pláne, úgy, hogy nem is egy súlyról indultak.

A fentiekből már biztosan kiderült számodra, hogy amúgy is hülyeség ezen agyalni, de ezen pedig teljesen felesleges is. 🙂

Itt egy kis félgondolat a felmérésekről. Ahhoz, hogy igazán átlásd azt, hogy magadhoz képest tényleg fejlődtél, ahhoz fel kell mérned a saját, kiinduló értékeidet. Ehhez fogsz tudni aztán később változást mérni, összehasonlítani és elemezni, majd kijelölni a későbbi fejlődési lehetőségeket. 🙂 Szóval ne félj a felméréstől, ez mindig egy jó dolog, ha benne vagy egy jó programban! 🙂

Motiváció (miért kezdte el?)

Alapjaiban határozza meg a fejlődés mértékét az is, hogy miért kezdte el az edzéseket és az mennyire motiválja a cél. Alapvetően elkezdheted azért, hogy egészséget őrizz, vagy, hogy sokkal egészségesebb életet élj. Elkezdheted azért, hogy a korábbi sérülésedet rendbe rakjuk és újra tünetmentes legyél, vagy, hogy csak jól érezd magad a bőrödben egy jó közösségben.

Aki pl azért kezd el edzeni, mert társaságkedvelő és hiányzik neki a közösségi érzés, de annyira nem motiválja az egyéni fejlődés, az ne nagyon hasonlítsa magát össze egy olyan személlyel, aki mindent megtesz azért, hogy fejlődést érjen el a teljesítményében és az életében. 🙂

Mennyi időt szán rá?

Ez is egy fontos kérdés. Egyértelmű, hogy valaki a sportolásra, bevásárlásra, főzésre, odafigyelésre, egyéni képzésre, pihenésre rengeteg időt fordít, az sokkal többet fog fejlődni, mint aki heti 1 edzésre tudja rávenni magát, mert ezt tudja jelenleg megengedni magának. Ez sem probléma, mert vannak olyan személyek, akiknek ennyi lehetőségük van, csak ne hasonlítsuk össze magunkat azzal a személlyel, aki kb. benn lakik az edzőteremben. 🙂

Mennyi pénzt tud rászánni?

Ez is egy fontos kérdés, mert aki megengedheti, hogy mindent megadhasson magának, amit csak szeretne, lehet, hogy jobban fog fejlődni, mint az a személy, akinek nagyon nehéz előteremteni azt a pénzt, ami az edzésekre elég. Nem biztos, mert itt van a 10 korábbi érv is, ami bármikor megdöntheti ezt az érvet, de sosem tudhatod, hogy a másik személy akivel összehasonlítod magad, mivel rendelkezik, mennyit képes rááldozni erre a tevékenységre.

Reméljük az elmúlt pár percben sikerült közelebb hozni benneteket ahhoz a hozzáálláshoz, hogy leginkább a saját egyéni teljesítményetekkel foglalkozzatok és először magatokkal legyetek tisztában és csak legeslegeslegvégső esetben érdekeljen benneteket az, hogy a másik miért képes erre vagy arra.:)

Szerintünk szuperek vagytok, pláne, ha ilyen cikkeket olvastok, szóval csak így tovább! 🙂