Ha már az előző téma az önértékeléssel volt kapcsolatos, illetve, hogy hogyan próbáljátok megváltoztatni, ezért a következő mi más lehetne, mint a testösszetétel méréssel kapcsolatos legrosszabb mondatok kitárgyalása 😛
Szokás szerint rengeteeeeg rossz hozzáállással találkozunk folyamatosan, amelyek nem igazán segítenek fejlődésetekben. Ezeket szeretnénk most veletek átbeszélni. 🙂
Ennek a végén pedig megnézhetitek a testösszetétel mérő gép használatát, mivel ha leromboltunk minden rossz gondolatot a fejetekben, utána már rá is állhattok, mert nem lesz semmi, ami visszatartana attól benneteket, hogy végre elkezdjétek mérni a fejlődéseteket! 😉
Ha annyi Ft-om lenne ahányszor hallottam ezt a mondatot a teremben, már megvettem volna az egész univerzumot, vagy már rég Dobler szobor lenne a kertemben (ez drágább, mint az Universum :))
Szóval kapásból azzal kezdjük, hogy a mért kg nem igazán jelent szinte semmit. Első körben biztosan nem. Lehet, hogy a te fejedben a 64 kg azt jelenti, hogy úristen de el vagy hízva, és 63 lenne számodra fejben az ideális, ez a valóságban nem igazán jelent semmit.
Mire alapozod ezt a tényt?
Ha 50%-os a testzsírod és 10%-os az izomtömeged, akkor hiába érted el a 63 kg-ot, borzalmas állapotban lehetsz. Sokunk fejében vagy egy kép arról, hogy hány kg súlyúak szeretnénk lenni, de ez valójában csak a te fejedben fontos, mégis teljesen tévúton vagy.
Melyiket választanád?
68 kg vagy és 66 akarsz lenni, de nem megy a fogyás, ellenben meg tudsz csinálni 5 húzódzkodást, 10 tolódzkodást gyűrűn, 15 fekvőtámaszt?
Vagy 66 kg vagy és nem tudsz húzódzkodni még szalaggal sem, tolódzkodás az ágyból felkelve is nehéz és fekvőtámasz helyett örülsz, ha felkelsz a földről?
Szóval maga a testsúly nagyon sok esetben semmit nem jelent (ha bokszoló vagy és mérlegelésre készülsz, akkor mondjuk igen. :))
Néha olyan letargiába tudtok esni egy számotokra rosszul kikalkulált eredménytől, hogy rossz rátok nézni. 🙂
Ez az előző ellentéte, de gyakorlatilag ugyanezt leírhatnánk, mint az előbb. Tök jó, hogy fogytál, de ha izomtömeget veszítettél és még zsír is rakódott rád, akkor igazából egy rossz dolog történt veled. Vajon az jó, hogy rosszabbul nézel ki, mert kevesebb izom van rajtad, zsírosabb is vagy, de legalább a kg nem hazudik? Persze lehet, hogy amiben eddig jó voltál edzésen, most kevésbé leszel jó, de nem számít, mert a kg a lényeg?
Szóval látjátok a fentiekből az összefüggéseket? Ne az legyen a legfontosabb, hogy hány kg vagy, ez csak egy szám.
Minden táplálkozási program kezdetekor, nem árt, ha megnézed honnan indulsz. Ha a fenti gondolat motoszkál a fejedben, akkor bizony eléggé erősen negatív énképed van, ami, ahogy tudjuk az előző cikkből is, sehova nem fog vezetni. Vagyis fejlődéshez biztosan nem. Ha eddig nem figyeltél a kajára, vagy az edzésre, akkor nyugodj meg és fogadd el, nem kapsz egy jó eredményt.
De mivel most kezded a folyamatot, a programot, ezért ez egy alap eredmény, ennél csak jobb lehet. Szóval állj hozzá pozitívan, nézz rá az eredményekre, és szívd fel magad, hogy jobb eredményeket tudj produkálni legközelebb. 🙂
Lehet, hogy lebetegszel, lehet, hogy fáradt vagy a munkahelyed, családod miatt, lehet, hogy egy picit stagnálni fogsz egy idő után. De a fenti mondat, megintcsak nem hangozhat el a szádból, ha komolyan a fejlődés útjára szeretnél állni. Nem minden alakul úgy, ahogy mi szeretnénk, bármi közbejöhet, de ha ezekben az eredményekben nem is fejlődtél az elmúlt időszakban, van egy csomó más terület, ahol igenis fejődhettél. Lehet, hogy szebb lett a technikád, sokkal motiváltabb vagy alapjáraton, jól érzed magad az edzéseken, erősebb lettél, jobb lett az állóképességed, jobb lett a vérképed, megtanultál bemelegíteni egy felmérőre, másokat insprirálsz.
A másik, hogy ami a te fejedben létezik testzsír% szám vagy izomtömeg% szám, az lehet nem is egy reális elvárás a magasságodra, korodra való tekintettel. A következő leckében ezért megosztjuk veletek a testösszetétel mérő gép hivatalos leírását, hogy ti is lássátok, hogy mi számít jó eredménynek és mi nem.
Azonban, ha rosszabb eredmény jött ki, mint amire számítottál, akkor elkezdhetsz azon gondolkodni (a pozitív gondolkodás folytatása végett), hogy hogyan tudnál javítani ezen az eredményen és mit kellene módosítanod az edzéseken, a táplálkozásokon, vagy bármin, amire hatásod van).
Szóval, a mérés egy elképesztően fontos terület, azért, hogy tisztában legyél azzal, hogy amit csinálsz, az mit okoz, és folytatnod kell-e a programot, amit megkezdtél vagy kicsit változtass rajta. Nem baj, ha nem lesz jó eredményed, de semmiképpen ne temesd el a munkát, amit elértél, és légy büszke arra, hogy ráálltál a mérlegre és foglalkozol a saját teljesítményeddel.
Ha pedig most készen áll kattints a következő leckére és küldd el az első testösszetétel eredményedet! 🙂