20. nap - Stabilizációról általánosságban - Válj Parádés Sportolóvá

20. nap – Stabilizációról általánosságban

Ha már egyszer beszéltünk a mobilizációról, akkor a másik szó, amit állandóan hajtogatni fogok az a stabilizáció lesz. Nézzük, akkor meg, hogy ez mit jelent. 🙂

Stabilizáció

A mobilizációs program során „megszerzett” mozgástartományok megszilárdítása.

Stabilizációra szükség van a minőségi mozgáskultúrához, a gyakorlatok kontrollált végrehajtásához. Amennyiben kellő mobilitással rendelkezel, de ez nem párosul stabilizációval, akkor a sérülés veszélye ugyanúgy fenn áll. Pl. Egylábas guggolásnál, vagy kitörésnél, tök jó, ha kellő mértékben előre tudod tolni a térdedet, de ha nem tudod a csípődet stabilan magad alatt tartani, akkor sokkal nagyobb teher hárul a térdedre, amely miatt nagyobb esély van a sérülés bekövetkezésére.

Ha például egy guggolásból felugrásnál úgy ugrasz fel, hogy a térded befele esik (nagylábujj irányába megy befele, mintha X lábad lenne), akkor jelentősen megnő a keresztszalag sérülés bekövetkezésének valószínűsége.

Két fontos információ ezzel kapcsolatban:

3 féle stabilizációról szoktam sokat beszélni az edzéseken.

  • Az egyik a csípő stabilizáció (tehát a csípő stabilan tartása)

Ezt leginkább a középső farizom munkája határozza majd meg, itt tehát fontos lesz ezt a területet megerősíteni. Erre lesz majd jó a Miniband meeeg a már ismert sánta róka gyakorlat. 🙂

  • A második a törzs stabilizációja,

Itt a lényeg annyi lenne, hogy a törzset úgy kell megtartani a végtagok mozgatása során is, mintha betonba lenne ágyazva. Tehát például egy Planknél ugye beszéltük, hogy törzsnek és farizomnak atom feszesnek kell lennie. Ha ebből a pozícióból elkezdenénk mozgatni a karjainkat, lábainkat, akkor a törzs helyzete nem változhat.  Erről később beszélünk még, de ez az alapja mindennek.  

  • Váll stabilizációja

Tolást végző mozdulatoknál, pl fekvőtámasz, ügyelni kell arra, hogy a váll megfelelő helyzete az az, amikor a felkarunk ki van csavarva (narancsot facsarunk a hónunk alatt). Itt a bordakosárra rá kell, hogy feküdjön majd a lapockánk.

Húzó mozdulatoknál pedig két váll hátra és lefelé kell, hogy szorítva legyen, ez segít majd ebben a pozícióban a váll stabil megtartásában. (Itt is narancsot facsarunk!)

Szóval nagy vonalakban ennyi a lényeg. Próbáltam nem túl bonyolítani, remélem sikerült érthetően átadni, ha van még kérdés ezzel kapcsolatban írjatok nyugodtan .;)

Addiiiig iiisss kitartást a további edzésekhez! 😉