Szuperkompenzáció elve - Válj Parádés Sportolóvá

Szuperkompenzáció elve

A következő leckében egy fontos elvről szeretnénk nektek beszámolni, amiről jó ha tudtok! 🙂

Minden edzőképző iskolában ezzel kezdik az edzéselméleti tanítást, mivel ez az alapja mindennek. Ezzel az elvvel tudjuk leírni, hogyan zajlik a fejlődés a szervezeten belül az edzés hatására.

Nézzétek meg a következő ábrát. Mit láthatunk rajta?

A teljesítőképesség fejlődését látjuk, ahogy telik az idő.

A lényeg az, hogy alap esetben a szervezet egyensúlyi állapotban van. Ez az egyensúly az edzés hatására megbillen és a teljesítőképességünk csökken, mivel elfáradtunk. A szervezetünk ezek ellen a kibillenések ellen próbál védekezni, kompenzálni, ezért megpróbál felkészülni a következő hasonló jellegű terhelésre, azzal, hogy magasabb szintre emeli a teljesítőképességünket.

A pihenés hatására visszatöltődünk és egy új egyensúlyi határt hozunk létre. A fejlődés alapelve az, hogy egy bizonyos terhelés után, akkor kell a következő nagyobb terhelési ingert helyezni a szervezetünkre, amikor a szuperkompenzációs hatás csúcspontján vagyunk (tehát kellően kivagyunk pihenve.)

A folyamatos edzésingerek, majd a megfelelő regeneráció hatására a szervezetünk mindig keresi a következő magasabb szintet, ahol készen áll a következő ingerek kivédédésre, és ez javuló teljesítőképességet fog eredményezni! 🙂

Az edzések során tehát ezért kulcsfontosságú a regeneráció, mivel minél jobban megtudjuk oldani ezt a területet, annál előbb tudunk újabb adag edzésingert adni a szervezetünknek, amely által gyorsabban fejlődünk. Ha figyelünk a táplálkozásra, az alvásunkra, a pihenésre, akkor a regenerációs részt tudjuk segíteni.

Fontos, hogy ha nem megfelelő a regenerációnk, és anélkül kapna újabb ingert a szervezetünk, hogy nem pihentük ki még az előzőt, akkor könnyen kontraproduktív lehet és ahelyett, hogy javulna a teljesítményünk, csak rontunk rajta.

Ha túl sokat pihenünk, akkor viszont ezt a szuperkompenzációs faktort veszíthetjük el, és szimplán csak egyhelyben fogunk toporogni.

A fejlődés tehát függ az edzésterheléstől, az edzések gyakoriságától, a sportmúlttól, a napi munkavégzéstől, a stresszszinttől, a táplálkozástól a többi regenerációs folyamattól, amelyet követtek.

Ennek része a hengerezés, a vitaminok szedés, az alvás, és sok sok dolog, amiben majd segítünk még a jövőben! 🙂