“Majd pihenünk a sírban”- tartják sokan és ígéretükhöz híven éjszakába nyúlóan dolgoznak, pörgetik a közösségi médiát vagy éppen a kedvenc sorozatukat nem tudják abbahagyni éjjel 2 előtt.
Egy valamit szögezzünk le az elején: éjjelekbe nyúlóan vagy akár hajnalig fent maradni egyáltalán nem dicsőség. Sőt! Egyet jelent azzal, hogy hamarosan borítékolhatjuk valamely életmóddal összefüggésbe hozható betegség kialakulását. Napi 5-6 óra ugyanis nagyon kevés az egészségmegőrzéshez, ennél többet aludni egyáltalán nem lustálkodás, sokkal inkább céltudatosság.
Nézzünk meg, mi zajlik ilyenkor a háttérben!
Alvás közben a szervezet nem tétlenkedik, kihasználva a pihenőidőt, átkapcsol regeneráló üzemmódba. Ilyenkor töltődnek az energiaraktárak, megújulnak a szövetek, létfontosságú fehérjék termelődnek.
A kielégítő alvás biztosítja, hogy másnap kipihenten, energiával feltöltődve tudjuk kezdeni a napot. Képessé tesz minket arra, hogy könnyebben, gyorsabban tudjunk tanulni, helytállni a munkában, illetve a kellő intenzitással edzeni. Mellékhatásként segít bőrünk fiatalságának, ruganyosságának megőrzésében, a jókedv fenntartásában.
Amikor nem jut elég idő a pihenésre, túl későn fekszünk le, akkor megemelkedik a stresszhormonok szintje, például a kortizolé, ami magával hozza a gyulladásos paraméterek emelkedését. Az alvásmegvonás vagy az elégtelen mennyiségű alvás egészségtelen változásokat okoz immunrendszerünk működésében, így megemelkedhet a vérnyomás, illetve másnap magasabb zsír-, illetve cukortartalmú ételeket kívánunk a fáradtság miatt. Nagyobb eséllyel alakul ki inzulinrezisztencia, túlsúly, diabétesz, emelkedik a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Nem meglepő módon az elégtelen pihenés rontja a reflexeinket, hosszabb lesz a reakcióidőnk, ami számos baleset kialakulását segíti elő.
Jellemzően napi hét-nyolc óra alvás szükséges egy felnőtt ember számára. Kutatások bizonyították, hogy mérhetően, tizenkét százalékkal magasabb a halálozás a hat óránál kevesebbet alvóknál a megfelelően hosszan alvókhoz képest.
A hét-nyolc óra átlagérték, vannak, akik ennél kevesebbel is beérik, ahogy akadnak olyanok is, akiknek szükségük van kilenc vagy akár tíz órára is ahhoz, hogy teljesen kipihenjék magukat.
Pihenés során tud a szervezet megfelelően regenerálódni, így hallgassunk a jelzésire, hiszen a testünk mindig tudja, mire van szüksége!