A mobilitásról általánosságban - Válj Parádés Sportolóvá

A mobilitásról általánosságban

Bizonyára feltűnt, hogy viszonylag sokat használom a mobilizáció kifejezést, most megpróbálom összefoglalni röviden, hogy mit is jelent ez. 🙂

Mobilizáció:

A mindennapi életünkben az ülő életmód egyik negatív következménye az izmaid merevedése. Bármit csinálsz, az izmaid bemerevednek a folyamatos egy pozícióban való üldögélés, fekvés miatt.

 Amennyiben ez a merevség tartósan fenn áll és nem dolgozol rajta, akkor ez később mozgásszervi problémákhoz fog vezetni.

 A mobilizációt az izmok merevedése ellen, az ízületek teljes mozgástartományába való visszaállítása végett használjuk.

Tehát, ha a féltérdelésben bokamobilizációs gyakorlatnál (lásd lenti kép), nem tudod előretolni a térdedet a lábfejed vonaláig, vagy azon is túl, az azt jelenti, hogy nincs meg a bokád kellő mozgástartománya, tehát nem kellően mobilis.

Ha nincsen meg a kellő mozgástartományod az egyes ízületeknél, akkor a későbbiekben, edzéssel vagy edzés nélkül is sérüléshez fog vezetni.

Az előző példából kiindulva, ha nincs meg a bokád kellő mozgástartománya, akkor ez általában térdfájást szokott eredményezni.

Kérdezz meg bárkit az ismerőseid közül, biztosan találsz olyat, akinek a háta, dereka, nyaka, válla fáj. Nagy százalékban erről az ülő életmód tehet. Mobilizációs technikákkal megpróbálunk hatni a testedre, annak érdekében, hogy megszüntessük ezeket az ülő életmód okozta problémákat.

Rengeteg ember nem tudja felemelni a karját feje fölé anélkül, hogy beletolná a derekát és ne homorítana. Bárki, akit megszólítanál azt utcán szinte képtelen lenne leguggolni abba a mélységbe, amelybe te guggolsz, mivel a csípőjük elképesztően merev.

Sok példát tudnánk még hozni, hogy mi az, ami jó és mi az ami ellen mindenképpen tenni kell, reméljük a képes illusztrációk segítenek ennek megértésében! 🙂

Fontos, hogy elemezd magad, és tudd, hogy neked mire van szükséged.

  1. Érzed, hogy mely mozdulatok nem mennek még igazán?
  2. Tudod, hogy melyek azok a mozgásminták, amelyek fejlesztésre szorulnak?
  3. Szokott fájni esetleg valamid?

Ha a fentiekre két nem és egy igen a válaszod, akkor segítünk, abban, hogy másképpen válaszolj! 🙂 A 3. hónapban csinálunk egy mobilizációs tesztet, amivel te is eltudod dönteni, hogy milyen gyakorlatokat építsünk bele mindenképpen a bemelegítésedbe! 🙂

Ne feledd, hogy ez is kell ahhoz, hogy Parádés Sportolóvá Válhass! 😉